سفیر عربستان: روابط راهبردی ریاض و واشنگتن برای جهان حیاتی است

سفیر عربستان: روابط راهبردی ریاض و واشنگتن برای جهان حیاتی است

یک دیپلمات ارشد سعودی با ستایش از روابط کشورش با آمریکا مدعی شد، حفظ شراکت راهبردی دیرینه بین ریاض و واشنگتن برای ثبات جهانی به شدت ضروری است.

سفیر عربستان: روابط راهبردی ریاض و واشنگتن برای جهان حیاتی است

به گزارش گروه بین‌الملل استارتاپ زنان خلاق، سفیر عربستان سعودی در آمریکا روز چهارشنبه مدعی شد که حفظ شراکت راهبردی دیرینه بین ریاض و واشنگتن برای ثبات جهانی «به شدت ضروری» است.

به گزارش خبرگزاری «رویترز» «ریما بنت بندر آل سعود» سفیر عربستان در آمریکا در میزگردی در مجمع جهانی اقتصاد در «داووس» گفت: «برای مدتی ای درگیری و اختلاف وجود داشت، اما این واقعیت را از بین نمی‌برد که ما هر دو متحد راهبردی و دوست هستیم و این رابطه برای جهان حیاتی است.»

این در حالی است که آمریکا نسبت به روابط رو به رشد کشورهای عرب خلیج فارس با چین ابراز نگرانی کرده است.

سفیر عربستان در آمریکا همچنین  بر اهمیت روابط آمریکا و عربستان در ۸۰ سال گذشته تاکید کرد و گفت که دو کشور در هر جایی که اهمیت داشته باشد کنار یکدیگر ایستاده‌اند.

عربستان سعودی چهارشنبه تا شنبه (۱۶ تا ۱۹ آذر) میزبان رئیس‌جمهور چین بود. در این سفر علاوه بر نشست‌های مشترک سران عربستان و چین، نشست سران شورای همکاری و نشست سران کشورهای عربی با حضور رئیس‌جمهوری چین برگزار شد. سفیر چین در عربستان سعودی با تاریخی خواندن سفر رئیس‌جمهور این کشور به ریاض گفت که سه نشست برگزار شده علیه هیچ کشوری در منطقه نبود.

 

اخیرا، روزنامه «رأی الیوم» با انتشار یادداشتی در خصوص مانور رسانه‌ها و مقامات سیاسی عربستان سعودی بر روابط چین به عربستان سعودی، نوشت که به هیچ وجه اکنون نمی‌توان گفت که روابط سعودی-آمریکایی به بن‌بست رسیده است به‌گونه‌ای که به قطع روابط به دلیل کاهش تولید نفت سعودی منجر شده باشد یا پایگاه‌های نظامی آمریکا در عربستان برچیده شده‌ باشد. عملیات مشترک نظامی و آموزشی میان دو کشور طبق روال درج شده در دستورکارهای اعلامی در حال انجام است و فروش تسلیحات آمریکایی به سعودی‌ها حتی در حرف نیز متوقف نشده است.

پایان پیام/م

دیدگاهتان را بنویسید