المشاط: ائتلاف سعودی باید اقدامات اعتمادساز را در قبال یمن آغاز کند

المشاط: ائتلاف سعودی باید اقدامات اعتمادساز را در قبال یمن آغاز کند

رئیس شورای عالی سیاسی یمن، بر فوریت پایان دادن به محاصره این کشور تاکید کرده و خواستار آغاز اقدامات اعتمادساز در ابعاد انسانی و اقتصادی از سوی ائتلاف سعودی شد.

المشاط: ائتلاف سعودی باید اقدامات اعتمادساز را در قبال یمن آغاز کند

به گزارش گروه بین‌الملل استارتاپ زنان خلاق، «مهدی المشاط» رئیس شورای عالی سیاسی یمن در سخنانی به مناسبت شصت و یکمین سالگرد انقلاب ۲۶سپتامبر، خواستار آغاز اقدامات عملی از سوی ائتلاف سعودی درخصوص یمن شد.

طبق گزارش پایگاه اینترنتی شبکه «المیادین»، المشاط درباره شرایط خروج کشورش از بحران گفت: راه‌حل‌های عادلانه باید تضمین کننده احترام کامل، بدون کاهش حقوق ما باشد تا منجر به از بین رفتن همه عوامل نفرت بین مردم یک کشور و امت شود.

المشاط در ادامه بر لزوم پایان فوری محاصره مردم یمن و مشارکت سریع ائتلاف سعودی در اقدامات اعتمادساز در ابعاد انسانی و اقتصادی تاکید کرد.

رئیس شورای عالی سیاسی یمن افزود: در راس اقدامات اعتمادساز، افتتاح کامل فرودگاه‌ها، از سرگیری فعالیت بنادر و پرداخت حقوق‌ها قرار دارند.

نیروهای مسلح یمن چند روز پیش به مناسبت نهمین سالگرد انقلاب ۲۱سپتامبر، رژه نظامی عظیمی را در صنعاء، پایتخت این کشور برگزار کردند.

این رژه نظامی شاهد رونمایی از تسلیحات استراتژیک و جدیدی بود که اخیرا وارد خدمت فعال در ارتش یمن شده‌اند. جنگنده‌های متعلق به نیروهای مسلح یمن برای اولین بار پس از سال‌ها در این رژه به نمایش درآمدند.

عربستان سعودی روز پنجشنبه (۱۴ سپتامبر) اعلام کرد که از هیات سیاسی جنبش انصارالله یمن برای سفر به ریاض و تکمیل مذاکرات در خصوص دستیابی به آتش بس فراگیر در یمن و راه‌حل سیاسی برای درگیری‌ها در این کشور دعوت کرده است.

در بیانیه‌ وزارت خارجه عربستان آمده بود: «در راستای ابتکار سعودی که در ماه مارس ۲۰۲۱ ارائه شده و در راستای تکمیل دیدارها و مذاکراتی که تیم سعودی به ریاست “محمد آل جابر” سفیر عربستان در یمن با دوستان در سلطنت عمان انجام دادند، عربستان از هیات صنعاء برای سفر به این کشور در راستای تکمیل دیدارها و مذاکرات دعوت به عمل آورده است».

«حزام الاسد»، عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله یمن روزهای گذشته از گفت‌وگوها خبر داده بود که دور اخیر مذاکرات صلح با عربستان سعودی، بدون مشارکت سازمان ملل در حال برگزاری است.

«علی القحوم» عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله هم ضمن تاکید بر استمرار مذاکرات با ریاض تأکید کرده است: میانجی عمانی برای تحقق پیشرفت در مذاکرات، تلاش می‌کند؛ بن‌بست فعلی در پرونده‌های انسانی مربوط به بازگشایی فرودگاه‌ها، بنادر و پرداخت حقوق کارکنان است.

وزارت امورخارجه عربستان نیز، بامداد چهارشنبه، ۲۰ سپتامبر از نتایج مثبت گفت‌وگوهای جدی در خصوص نقشه راه برای حمایت از روند صلح در یمن و دیدار با هیأت مذاکره کننده صنعاء به ریاست «محمد عبدالسلام» در ریاض استقبال کرد.

عبدالسلام، مذاکره‌کننده ارشد دولت نجات ملی یمن و سخنگوی انصارالله در فضای مجازی، جزئیات جدیدی از مذاکرات هیأت صنعاء در ریاض منتشر کرده و نوشت: «در چارچوب تلاش‌های قابل تقدیر برادران  در سلطنت عمان برای حمایت از صلح و پایان دادن به بحران انسانی، هیأت ما پس از ورود به ریاض، دیدارهای گسترده‌ای با طرف سعودی برگزار کرد و در آن برخی گزینه‌ها و جایگزین‌ها برای غلبه بر مسائل مورد اختلاف که در دور قبل رخ داد، بحث کردیم. ما این مسائل هر چه که به تسریع روند پرداخت حقوق و رسیدگی به وضعیت انسانی که مردم ما از آن رنج می‌برند، کمک می‌کند برای مشورت به رهبری ارائه خواهیم کرد تا به یک راهکار عادلانه، جامع و پایدار منجر شود».

خالد بن سلمان» وزیر دفاع عربستان هم بعد از دیدار با هیأت مذاکره‌کننده سعودی در ریاض طی پستی در شبکه اجتماعی «ایکس» (توییتر سابق)، نوشت: در ریاض با هیأت مذاکره‌کننده دولت صنعاء ملاقات داشته است و این هیأت، دور جدید مذاکرات با مقامات سعودی که پنج روزه بود را به پایان رساند. این مذاکرات با هدف دستیابی به توافق احتمالی که راه را برای پایان دادن به درگیری که نزدیک به هشت سال است در یمن ادامه دارد، صورت گرفت.

مقامات صنعا و ریاض، در آخرین ارزیابی‌های خود از روند مذاکرات، فضای رایزنی‌ها را مثبت توصیف کرده‌اند. کشورها و سازمان‌های عربی نظیر شورای همکاری خلیج فارس و پارلمان کشورهای عربی نیز در بیانیه‌های رسمی حمایت‌شان را از روند امیدوارکننده مذاکرات بین ائتلاف سعودی و هیات یمنی اعلام کرده‌اند.

پایان پیام/م

دیدگاهتان را بنویسید